Nejnovější články

Co je KOSMECEUTIKA ...

Termín „kosmeceutika“ zavedl přibližně před 20 lety známý americký dermatolog Albert Kligman. V jeho pojetí tento termín vzniklý spojením slov „kosmetika“ a „farmaceutika“ znamená přechodnou skupinu přípravků mezi kosmetickými a farmaceutickými přípravky.

Kligman pracoval řadu let s retinovou kyselinou, cyklus jeho vědeckých výzkumů jej také přivedl k tomuto novému pojmu. Podle americké legislativy je retinová kyselina lékem, ale Albert Kligman navrhl aplikovat ji jako přípravek pro lokální péči o vrásčitou pleť nebo pleť poškozenou ultrafi zářením. Zjistil, že vyhlazuje drobné vrásky, snižuje množství stařeckých keratóz, povzbuzuje tvorbu kolagenu a rozjasňuje pleť jemným ruměncem. Aby zdůraznil farmakologickou aktivitu retinové kyseliny a velkou účinnost složek, které obsahuje, ve srovnání s běžnými kosmetickými přípravky, použil Kligman termín „kosmeceutika“. Přípravky obsahující retinovou kyselinu nemohly být klasifi kovány jako léčivé látky, protože byly určeny pro kosmetické účely a určité distribuční sítě, ačkoliv sama o sobě tato kyselina může vyvolat vážné vedlejší účinky. Proto je považována za lékařský přípravek podléhající registraci, který je dostupný pouze na recept a aplikuje se pod dohledem lékaře.

Tato formulace rozdílů mezi lékem a kosmetikou plně odrážela stav, v jakém se nacházela věda před několika desítkami let, kdy vznikaly základy kosmetické legislativy. Ale od těch dob věda pokročila hodně dopředu. Jsme svědky radikálních změn ve vědeckých představách o fyziologii kůže, což se nutně muselo projevit i na požadavcích kladených na kosmetiku.

Z hlediska dnešních znalostí o kůži neexistuje přesná hranice mezi kosmetickým přípravkem a kožním lékem. Žádná chemická látka, která je součástí kožního přípravku, není inertní, a to ani voda, která je nejjednodušší. Většina přípravků bez ohledu na to, zda jsou nazývány lékařskými nebo kosmetickými, ve skutečnosti spadají svými vlastnostmi do obou skupin.

Dnes má termín „kosmeceutika“ už své pevné místo ve vědeckých slovnících a návodech na péči o pleť. Kosmeceutika, schválená pro použití v současné výrobě, je bezpečná a vyhovuje četným požadavkům spotřebitelů na vysokou účinnost výrobků.

Věda jde neustále dopředu. V mnoha vědecko-výzkumných institucích probíhá aktivní hledání prostředků profi laktiky a boje proti stárnutí. Díky tomu je současný kosmetický průmysl schopen nabídnout kupujícím bohatý arzenál prostředků ke korekci změn v kůži v důsledku stárnutí. Tyto přípravky se od přírodní kosmetiky liší především tím, že se pokouší léčit příčinu, nikoli následek. Kosmeceutika je zaměřena na podporu a obnovu vlastních mechanizmů kůže, má na ni imunomodulační účinek. K dosažení deklarovaného efektu se využívá moderních poznatků, pokročilých technologií, unikátních ingrediencí.

Základy kosmeceutiky položila tradiční kosmetika, jejíž účinek byl zacílen na ochranu kůže před nepříznivými vnějšími faktory. Později se objevila účelová kosmetika, která řešila konkrétní úkol, například zajišťovala lifting (vyhlazení) pokožky, péči o problematickou pleť, zesvětlení pigmentace pleti.

Tuto kosmetiku vystřídala transepidermální a membránová kosmetika. Přípravky s transepidermálním efektem zajišťují proniknutí biologicky aktivních látek přes rohovou vrstvu pokožky a jejich působení v hlubší vrstvě pokožky. Toho bylo možné dosáhnout pouze díky současným objevům a pochopení struktury rohové vrstvy. V důsledku využití liposom a získání lamilárních emulzí (struktur podobných kůži) vzniklo transdermální dodávání aktivních látek, které zastínilo tradiční kosmetické prostředky. To umožnilo zcela změnit účinnost kosmetiky. Vznik kosmeceutiky moderního věku je spojen se vskutku revolučními úspěchy na poli dermatologie a vědeckými objevy. Tyto přípravky zajišťují přísun aktivních komponentů k buňkám, což umožňuje omladit kůži a stimulovat její rezervy. Charakteristickou zvláštností je získávání surovin biotechnologickou syntézou. V kosmetice jsou hojně používány ingredience ovlivňující procesy probíhající uvnitř buňky: peptidy, buněčné fermenty (superoxidismutázy), peptidové fragmenty botulotoxinu, DNA a RNA, růstové faktory.

Dvěma nejdůležitějšími směry, kterými se kosmeceutika ubírá, je ochrana před nepříznivými faktory přispívajícími ke stárnutí kůže a aktivní omlazující účinek. Tyto hlavní zásady byly realizovány v kosmetických řadách nabízených společností TianDe.


Novinky

2024-09-29 TianDe Plzeň, prodejna tianDe Plzeň

tianDe Plzeň - prodejna - servisní centrum tianDe Plzeň Máte rádi tianDe a chcete si nakoupit osobně v prodejně v Plzni? Naší prodejnu tian

2024-02-12 TianDe - základní informace, sleva, registrace, katalog tianDe

TianDe Plzeň - prodejna a servisní centrum tianDe (Přemyslova 15 naproti Plaza) - www.tiande-plzen.cz. Hezký den,častý dotaz, kvůli kterému mi

2024-02-12 Intimní hygiena s tianDe během léta

TianDe Plzeň - prodejna a servisní centrum tianDe (Přemyslova 15 naproti Plaza) - www.tiande-plzen.cz.Užívejte si s tianDe letní osvěžení bez